Skip to main content

Olney Elementary UIL Grades 1-6

  • Archer City Elementary UIL Totals

  • Garner Elementary UIL TotalsGarner Elementary UIL Totals

  • Olney Elementary UIL TotalsOlney Elementary UIL Totals

  • Petrolia Elementary UIL Totals

    Petrolia Elementary UIL Totals

  • Quanah Elementary UIL Totals

    Quanah Elementary UIL Totals

  • Seymour Elementary UIL Totals

    Seymour Elementary UIL Totals

  • Windthorst Elementary UIL Totals

    Windthorst Elementary UIL Totals

  • Elementary Schools UIL TotalsElementary Schools UIL Totals

                                Elementary UIL Event Results

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Creative Writing - 2nd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Tamia Hill Quanah 15  

2nd place

  Cason Lewis Windthorst 12  

3rd place

  Magnolia Caffey Olney 10  

4th place

  River Schrieber Archer 8  

5th place

  Blayklen Martinez Garner 6  

6th place

  Tylar Moer Windthorst 4  
                   
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Spelling - 3rd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Adara Ferguson Windthorst 15  

2nd place

  Tyler Trapp Archer 12  

3rd place

  AJ Wiseman Quanah 10  

4th place

  Sophia Petro Windthorst 8  

5th place

  Caroline Stewart Olney 6  

6th place

  Evan Miller Seymour 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Archer 6  
3rd place Quanah 4  
                   
                   
District:       Average:      
Archer 40 21 27 29.33333333      
Garner              
Olney 6 17 30 17.66666667      
Petrolia 16 2 21 13      
Quanah 26 35 17 26      
Seymour 13 24 27 21.33333333      
Windthorst 41 25 35 33.66666667      
                   

 

Elementary UIL Meet

December 3, 2021

                 
    Spelling - 4th Grade    
                 
                 
Place:   Name:   School: Points:

1st place

  Laney Kimbro Olney 15

2nd place

  Kastin Wolf Windthorst 12

3rd place

  Talon Loyd Seymour 10

4th place

  Clark Sherman Quanah 8

5th place

  Avery Stone Seymour 6

6th place

  Julian Nunez Quanah 4
                 
Team: School: Points:
1st place Windthorst 8
2nd place Seymour 6
3rd place Quanah 4
                 

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Spelling - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Britton Horton Petrolia 15  

2nd place

  Westley Walker Quanah 12  

3rd place

  Henry Gonzales Archer 10  

4th place

  Marie Collins Windthorst 8  

5th place

  Kamryn Wood Windthorst 6  

6th place

  Camila Quinonez Quanah 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Archer 6  
3rd place Quanah 4  
                   
                   

 

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Spelling - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Brynnon Ragain Seymour 15  

2nd place

  Reed Truette Archer 12  

3rd place

  Joe Gonzales Quanah 10  

4th place

  Jaylynn Perryman Seymour 8  

5th place

  Hartley Dunn Petrolia 6  

6th place

  Will Caffey Olney 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Seymour 8  
2nd place Archer 6  
3rd place Quanah 4  
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Ready Writing - 3rd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Zerah Ridenor Archer 15  

2nd place

  Mabry Noetzleman Windthorst 12  

3rd place

  Cadence Briggs Seymour 10  

4th place

  Bianca Vizcaino Quanah 8  

5th place

  Gentry Knox Quanah 6  

6th place

  Matthew Anderle Windthorst 4  
                   

 

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Ready Writing - 4th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Cameron Woodward Seymour 15  

2nd place

  Kooper Keeter Archer 12  

3rd place

  Coy Sherrill Archer 10  

4th place

  Jentry Bibb Seymour 8  

5th place

  Raluca Vasiloiu Olney 6  

6th place

  Zoey Stacy Petrolia 4  
                   
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Ready Writing - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Angelina Nichols Seymour 15  

2nd place

  Luke McCorkle Windthorst 12  

3rd place

  Leila Steinberger Windthorst 10  

4th place

  Haddy Steinberger Windthorst 8  

5th place

  Harris Sullivan Olney 6  

6th place

  Kayleigh Wildes Seymour 4  
                   

 

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Ready Writing - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Ivon Benavides Garner 15  

2nd place

  Gracie Canada Archer 12  

3rd place

  Myah Ferguson Archer 10  

4th place

  Ruby Smart Seymour 8  

5th place

  Tynzlee Smith Garner 6  

6th place

  Aleigh Brock Petrolia 4  
                   

 

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Editorial Writing - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Ashlyn Harvey Archer 15  

2nd place

  Kaylee Kolacek Archer 12  

3rd place

  Natashia Elmore Olney 10  

4th place

  Casey Cole Quanah 8  

5th place

  Cece Kolhar Windthorst 6  

6th place

  Vivi Kimbell Windthorst 4  
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Dictionary Skills - 5th Grade      
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Harris Sullivan Olney 15  

2nd place

  Leila Steinberger Windthorst 12  

3rd place tie

  Kendall Bailey Olney 9  

3rd place tie

  Odin Savard Olney 9  

5th place

  Charlee Munchrath Windthorst 6  

6th place

  Camila Quninonez Quanah 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Windthorst 6  
3rd place Quanah 4  
                   
District:       Average:    
Archer 33 2 37 24    
Garner            
Olney 60 48 48 52    
Petrolia            
Quanah 35 21 39 31.66666667      
Seymour 30 23 27 26.66666667      
Windthorst 25 54 46 41.66666667      
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Storytelling - 3rd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Sterling Gilliam Quanah 15  

2nd place

  Hannah Krenek Archer 12  

3rd place

  Emma Bridges Garner 10  

4th place

  Ella Conley Quanah 8  

5th place

  Maggie Martin Seymour 6  

6th place

  Emily Schroeder Windthorst 4  
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Number Sense - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Casey Cole Quanah 15  

2nd place

  Carter Battles Archer 12  

3rd place

  Shaine Grard Olney 10  

4th place

  Logan Norris Olney 8  

5th place

  Jeffrey Larry Petrolia 6  

6th place

  Emily Kinzie Archer 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Quanah 6  
3rd place Archer 4  
                   
District:       Average:    
Archer 90 15 59 54.66666667    
Garner 12 29 23 21.33333333    
Olney 79 74 38 63.66666667    
Petrolia 42 42 68 50.66666667    
Quanah 98 55 13 55.33333333      
Seymour 10 35 50 31.66666667      
Windthorst -19 28 28 12.33333333      
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Number Sense - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Britton Horton Petrolia 15  

2nd place

  Jeremiah Piceno Quanah 12  

3rd place

  Leila Steinberger Windthorst 10  

4th place

  Haddy Steinberger Windthorst 8  

5th place

  Liam Shewmake Archer 6  

6th place

  Camila Quinonez Quanah 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Quanah 6  
3rd place Olney 4  
                   
District:       Average:    
Archer 92 53 20 55    
Garner            
Olney 73 58 71 67.33333333    
Petrolia 100 -46 -9 15    
Quanah 78 97 29 68      
Seymour 9 16 35 20      
Windthorst 96 94 55 81.66666667      
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Number Sense - 4th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Kinlee Pettyjohn Windthorst 15  

2nd place

  Jayden Gusman Seymour 12  

3rd place

  Lilli Meurer Windthorst 10  

4th place

  Leigha Hampton Olney 8  

5th place

  Coby Wright Archer 6  

6th place

  Collier Parr Quanah 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Olney 4  
                   
District:       Average:    
Archer 22 -22 -2 -0.6666666667    
Garner 1 -11 -17 -9    
Olney 51 15 -3 21    
Petrolia            
Quanah 19 11 21 17      
Seymour 70 -5 14 26.33333333      
Windthorst 88 61 14 54.33333333      
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Storytelling - 2nd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Kole Risinger Quanah 15  

2nd place

  Everett Sherman Quanah 12  

3rd place

  Quinlin Pontremoli Garner 10  

4th place

  Jessa Branum Olney 8  

5th place

  Mabry Barker Quanah 6  

6th place

  Jude Yates Windthorst 4  
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Oral Reading - 6th Grade      
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Tynzlee Smith Garner 15  

2nd place

  Will Caffey Olney 12  

3rd place

  Victoria Pint Olney 10  

4th place

  Laruen Hostas Seymour 8  

5th place

  Raynee Smith Archer 6  

6th place

  Ashlyn Harvey Archer 4  
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Oral Reading - 4th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Krosby Anderson Seymour 15  

2nd place

  Coy Sherrill Archer 12  

3rd place

  Emerald Edgington Olney 10  

4th place

  Landon King Seymour 8  

5th place

  Eillie Kohler Windthorst 6  

6th place

  Cameron Woodward Seymour 4  
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Oral Reading - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Kendall Bailey Olney 15  

2nd place

  Adley Reynolds Windthorst 12  

3rd place

  Kinlee Anderlee Windthorst 10  

4th place

  Grace Jeske Olney 8  

5th place

  Charlee Munchrath Windthorst 6  

6th place

  Angelina Nichols Seymour 4  
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Calculator Apps - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place - tie

  Jacobi Esquivel Olney 13.5  

1st place - tie

  Cecily Moore Seymour 13.5  

3rd place

  Adrian Melchor Olney 10  

4th place

  Gracie Catano Seymour 8  

5th place

  Shaine Grard Olney 6  

6th place

  Carter Battles Archer 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Archer 4  
                   
District:       Average:      
Archer 100 49 13 54      
Garner 43 12 -1 18      
Olney 128 104 112 114.6666667      
Petrolia       #DIV/0!      
Quanah -116 42 5 -23      
Seymour 109 89 128 108.6666667      
Windthorst 26 16 96 46      
               

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Music Memory - 3rd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Adara Ferguson Windthorst 15  

2nd place

  Liam Gonzales Seymour 12  

3rd place

  Caroline Stewart Olney 10  

4th place

  Valentina Martinez Archer 8  

5th place

  Hannah Krenek Archer 6  

6th place

  Brooklyn Hertel Seymour 4  
                   
                   
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place tie Archer 5  
2nd place tie Seymour 5  
                   
                   
                   
                   
                   
                   
District:           Average:  
Archer 44 46 30 36 32 37.6  
Garner           #DIV/0!  
Olney 38 52 28     39.33333333  
Petrolia           #DIV/0!  
Quanah           #DIV/0!  
Seymour 38 56 44 36 14 37.6  
Windthorst 58 26 38 30 14 33.2  
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Music Memory - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Laney Kimbro Olney 15  

2nd place

  Harris Sullivan Olney 12  

3rd place

  Kinlee Anderle Windthorst 10  

4th place

  Maddox Paul Windthorst 8  

5th place

  Ava Koetter Windthorst 6  

6th place

  Kaia Lafaele Windthorst 4  
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Windthorst 6  
3rd place Seymour 4  
                   
District:           Average:  
Archer 5 1 4     3.333333333  
Garner           #DIV/0!  
Olney 54 5 82     47  
Petrolia           #DIV/0!  
Quanah 0 2 6     2.666666667  
Seymour 8 13 1     7.333333333  
Windthorst 46 26 8 31 34 29  
                   

 

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Chess - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Lexston Reece Quanah 15  

2nd place

  Aaron Willden Seymour 12  

3rd place

  Autumn Coker Seymour 10  

4th place

  Fernanda Cardenas Olney 8  

5th place

  Jeb Stacey Seymour 6  

6th place

  AJ Solano Olney 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Seymour 8  
2nd place Olney 6  
3rd place Garner 4  
                   

 

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Dictionary Skills - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Luke Zicarelli Windthorst 15  

2nd place

  Shaine Grard Olney 12  

3rd place

  AJ Solano Olney 10  

4th place

  Gracie Canada Archer 8  

5th place tie

  Kaylee Kolacek Archer 3.3  
5th place tie Will Caffey Olney 3.3  

5th place tie

  Steele Watson Windthorst 3.3  
                   
                   
                   
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Windthorst 6  
3rd place Archer 4  
                   
                   
District:       Average:    
Archer 45 35 46 42    
Garner       #DIV/0!    
Olney 48 45 57 50    
Petrolia       #DIV/0!    
Quanah       #DIV/0!      
Seymour 34 36 12 27.33333333      
Windthorst 69 27 45 47      
                   
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Dictionary Skills - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Harris Sullivan Olney 15  

2nd place

  Leila Steinberger Windthorst 12  

3rd place tie

  Kendall Bailey Olney 9  

3rd place tie

  Odin Savard Olney 9  

5th place

  Charlee Munchrath Windthorst 6  

6th place

  Camila Quninonez Quanah 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Windthorst 6  
3rd place Quanah 4  
                   
District:       Average:    
Archer 33 2 37 24    
Garner            
Olney 60 48 48 52    
Petrolia            
Quanah 35 21 39 31.66666667      
Seymour 30 23 27 26.66666667      
Windthorst 25 54 46 41.66666667      
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Chess - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Luke McCorkle Windthorst 15  

2nd place

  Calvin Shahan Seymour 12  

3rd place

  Aidan Teague Windthorst 10  

4th place

  Lucas Petro Windthorst 8  

5th place

  Donovan Schultz Archer 6  

6th place

  Brylee Englishbee Olney 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Olney 4  
                   
District:       Average:    
Archer 7 12 5 8    
Garner            
Olney 10 9 11 10    
Petrolia            
Quanah 10 9 6 8.333333333      
Seymour 10 6 16 10.66666667      
Windthorst 13 14 16 14.33333333      
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Chess - 4th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Clark Sherman Quanah 15  

2nd place

  Stoney Belz Windthorst 12  

3rd place

  Harrison Barnhart Olney 10  

4th place

  Kastin Wolf Windthorst 8  

5th place

  Lehm Bond Olney 6  

6th place

  Luke Pribyla Seymour 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Windthorst 6  
3rd place Archer 4  
                   
District:       Average:    
Archer 9 4 9 7.333333333    
Garner       #DIV/0!    
Olney 12 8 10 10    
Petrolia       #DIV/0!    
Quanah       #DIV/0!      
Seymour 2 9 5 5.333333333      
Windthorst 10 13 6 9.666666667      
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Music Memory - 4th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place - tie

  Raluca Vasiloiu Olney 13.5  

1st place - tie

  Emily Teague Windthorst 13.5  

3rd place

  Miles Branum Olney 10  

4th place

  Ella Richards Olney 8  

5th place - tie

  Chandler Lindemann Windthorst 5  

5th place - tie

  Eileen Oliveros Windthorst 5  
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Olney 6  
3rd place Archer 4  
                   
                   
District:           Average:  
Archer 50 32 46 22 20 34  
Garner           #DIV/0!  
Olney 60 72 71 22 24 49.8  
Petrolia           #DIV/0!  
Quanah           #DIV/0!  
Seymour 44 46 44 20 10 32.8  
Windthorst 46 52 72 52 48 54  
                   

  

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Chess - 2nd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Rylan Keeter Olney 15  

2nd place

  Jack Wells Olney 12  

3rd place

  Anhla Sanchez Seymour 10  

4th place

  Cason Lewis Windthorst 8  

5th place

  Quinlan Pontremoli Garner 6  

6th place

  McKinlee Williams Olney 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Windthorst 4  
                   
                   
                   
                   
                   
                   
District:       Average:      
Archer 2 5 5 4      
Garner              
Olney 8 9 5 7.333333333      
Petrolia              
Quanah 2 4 3 3      
Seymour 5 8 3 5.333333333      
Windthorst 5 4 6 5      
                 

 

                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Chess - 3rd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Paxton Pittman Olney 15  

2nd place

  Adrian Manqueros Olney 12  

3rd place

  Adara Ferguson Windthorst 10  

4th place

  Christopher McElroy Olney 8  

5th place

  Easton Hertel Seymour 6  
6th place tie Trip Young Archer 2  

6th place tie

  Cady Briggs Seymour 2  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Windthorst 4  
                   
                   
District:       Average:      
Archer 7 4 1 4      
Garner              
Olney 12 11 9 10.66666667      
Petrolia              
Quanah              
Seymour 6 9 7 7.333333333      
Windthorst 10 4 3 5.666666667      
                   
                   

 

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
                   
    Music Memory - 2nd grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place tie

  Jack Wells Olney 12.3  

1st place tie

  Jessa Branum Olney 12.3  

1st place tie

  Emma Wolf Windthorst 12.3  

4th place

  Stetson Steele Archer 8  

5th place tie

  Savannah Morales Olney 5  

5th place tie

  Charli Styles Windthorst 5  
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place tie Windthorst 5  
2nd place tie Seymour 5  
                   
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Music Memory - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Will Caffey Olney 15  

2nd place

  Mattie Idell Windthorst 12  

3rd place

  Pedro Gonzalez Olney 10  

4th place

  Anabel Herrera Windthorst 8  

5th place

  Aleigh Brock Petrolia 6  

6th place

  Grace Jeske Olney 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Windthorst 6  
3rd place Seymour 4  
                   
                   
District:           Average:  
Archer 6 6 4     5.333333333  
Garner              
Olney 49 33 25     35.66666667  
Petrolia              
Quanah              
Seymour 17 11 8 13   12.25  
Windthorst 6 28 42 19 5 20  
               

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Mathematics - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Jasmine Bryan Olney 15  

2nd place

  Carter Battles Archer 12  

3rd place

  Caleb Simmons Petrolia 10  

4th place

  Whit Parkey Archer 8  

5th place

  Luke Zicarelli Windthorst 6  

6th place

  Lexi Harrington Seymour 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Archer 8  
2nd place Olney 6  
3rd place Windthorst 4  
                   
                   
District:           Average:  
Archer 38 19 33     30  
Garner           #DIV/0!  
Olney 48 9 1     19.33333333  
Petrolia 35 2 -47     -3.333333333  
Quanah           #DIV/0!  
Seymour -4 26 -10     4  
Windthorst -10 27 21     12.66666667  
                   
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
                   
  Maps, Graph, Charts- 6th Grade    
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Landry Beck Archer 15  

2nd place

  Crayton Nash Olney 12  

3rd place

  Grace Canada Archer 10  

4th place

  Shaine Grard Olney 8  

5th place

  Ashlyn Harvey Archer 6  

6th place

  Aaron Willden Seymour 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Archer 8  
2nd place Olney 6  
3rd place Seymour 4  
                   
                   
District:       Average:    
Archer 160 124 108 130.6666667    
Garner            
Olney 87 119 132 112.6666667    
Petrolia            
Quanah 25 4 95 41.33333333      
Seymour 73 105 87 88.33333333      
Windthorst 92 59 64 71.66666667      
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
                   
  Maps, Graph, Charts- 5th Grade    
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Maddox Paul Windthorst 15  

2nd place

  Henry Gonzalez Archer 12  

3rd place

  Angelina Nichols Seymour 10  

4th place

  Harris Sullivan Olney 8  

5th place

  Cade Kimbell Windthorst 6  

6th place

  Miley Rodgers Seymour 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Archer 4  
                   
District:       Average:    
Archer 85 137 107 109.6666667    
Garner       #DIV/0!    
Olney 105 97 119 107    
Petrolia       #DIV/0!    
Quanah       #DIV/0!      
Seymour 136 106 109 117      
Windthorst 153 112 92 119      
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
                   
    Social Studies - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Ethan Baker Seymour 15  

2nd place

  Luke McCorkle Windthorst 12  

3rd place

  Harris Sullivan Olney 10  

4th place

  Wayland Cowley Windthorst 8  

5th place

  Miley Rodgers Seymour 6  

6th place

  Samuel Lee Olney 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Seymour 8  
2nd place Windthorst 6  
3rd place Olney 4  
                   
District:       Average:    
Archer 14 -33 1 -6    
Garner            
Olney 42 24 20 28.66666667    
Petrolia            
Quanah 17 12 -15 4.666666667      
Seymour 65 22 33 40      
Windthorst 46 14 37 32.33333333      
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
                   
    Social Studies - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Brady Norris Seymour 15  

2nd place

  Reed Truette Archer 12  

3rd place

  Abigail McCall Quanah 10  

4th place

  David McCarson Olney 8  

5th place

  Anthony Pappas Seymour 6  

6th place

  Landri Beck Archer 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place - tie Archer 7  
1st place - tie Seymour 7  
3rd place Olney 4  
                   
                   
District:       Average:    
Archer 40 60 30 43.33333333    
Garner 21 22 29 24    
Olney 45 29 34 36    
Petrolia       #DIV/0!    
Quanah 15 47 -5 19      
Seymour 61 25 44 43.33333333      
Windthorst -4 35 25 18.66666667      

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Art - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place - tie

  Gannon Guy Olney 13.5  

1st place - tie

  Mei Hickerson Windthorst 13.5  

3rd place

  Adley Reynolds Windthorst 10  

4th place

  Kendall Bailey Olney 8  

5th place

  Riley Wolf Windthorst 6  

6th place

  Samantha Farris Windthorst 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Olney 6  
3rd place Seymour 4  
                   
                   
District:           Average:  
Archer 8 5 3     5.333333333  
Garner              
Olney 54 33 59 44   47.5  
Petrolia              
Quanah 48 23 1 3   18.75  
Seymour 49 45 14     36  
Windthorst 50 59 58 52   54.75  
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Listening Skills - 5th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Natalie Anderle Windthorst 15  

2nd place

  Luke McCorkle Windthorst 12  

3rd place - tie

  Angelina Nichols Seymour 9  

3rd place - tie

  Lakyn Summers Seymour 9  

5th place - tie

  Kilyn Harding Petrolia 5  

5th place - tie

  Miley Rodgers Seymour 5  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Olney 4  
                   
                   
District:       Average:    
Archer 1 20 15 12    
Garner       #DIV/0!    
Olney 27 13 13 17.66666667    
Petrolia       #DIV/0!    
Quanah       #DIV/0!      
Seymour 32 32 30 31.33333333      
Windthorst 40 24 37 33.66666667      
                   

Elementary UIL Meet

 

December 3, 2021

 
 
                   
    Listening Skills - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place

  Logan Norris Olney 15  

2nd place - tie

  Jaylynn Perryman Seymour 11  

2nd place - tie

  Luke Zicarelli Windthorst 11  

4th place - tie

  Seth Truette Archer 7  

4th place - tie

  Jackson Spurlock Olney 7  

6th place

  Major Townley Seymour 4  
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Archer 6  
3rd place Seymour 4  
                   
                   
District:       Average:    
Archer 21 34 29 28    
Garner 18 9 10 12.33333333    
Olney 46 34 7 29    
Petrolia       #DIV/0!    
Quanah 6 18 18 14      
Seymour 30 35 11 25.33333333      
Windthorst -5 35 20 16.66666667      
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Art - 6th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place - tie

  Aleigh Brock Petrolia 13.5  

1st place - tie

  Delaney Ashley Windthorst 13.5  

3rd place

  Braxton Echols Windthorst 10  

4th place

  Cece Kolar Windthorst 8  

5th place - tie

  Jaxon Carrington Seymour 5  

5th place - tie

  Ava Elliott Windthorst 5  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Windthorst 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Olney 4  
                   
                   
District:           Average:  
Archer 5 8 5     6  
Garner           #DIV/0!  
Olney 48 25 15     29.33333333  
Petrolia           #DIV/0!  
Quanah           #DIV/0!  
Seymour 50 45 53     49.33333333  
Windthorst 58 54 53 56   55.25  
                   

Elementary UIL Meet

 
 

December 3, 2021

 
 
                   
    Art - 4th Grade      
                   
                   
Place:   Name:   School: Points:  

1st place - tie

  Miles Branum Olney 13.5  

1st place - tie

  Raluca Vasiloiu Olney 13.5  

3rd place

  Talon Loyd Seymour 10  

4th place - tie

  Pace Hargis Olney 7  

4th place - tie

  Lilli Meurer Windthorst 7  

6th place

  Keela King Olney 4  
                   
                   
Team: School: Points:  
1st place Olney 8  
2nd place Seymour 6  
3rd place Windthorst 4  
                   
                   
District:           Average:  
Archer 9 29 5     14.33333333  
Garner 0 11 11 0   5.5  
Olney 60 58 57 53 60 57.6  
Petrolia              
Quanah 0 40 50     30  
Seymour 55 59 55 51   55  
Windthorst 46 58 55 50   52.25