Skip to main content

Olney Junior High UIL Grades 7-8

EVENT RESULTS FOR JUNIOR HIGH UIL MEET

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Editorial Writing - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Madelyn Tedrow Archer City   15  
  2nd Place Brilee Canada Archer City   12  
  3rd Place Ava Stewart Olney   10  
  4th Place Braelyn Casteel Olney   8  
  5th Place Sophie Roach Olney   6  
  6th Place Emma Kate Pribyla Seymour   4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Editorial Writing - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Jake Strenski Archer City   15  
  2nd Place Kori Keeter Archer City   12  
  3rd Place Juan Alba Archer City   10  
  4th Place Catie Bond Olney   8  
  5th Place Sawyer Edgington Olney   6  
  6th Place Lauren Pham Olney   4  
             
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Ready Writing - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Kenlee Gilbreath Seymour   15  
  2nd Place Emma Kate Pribyla Seymour   12  
  3rd Place Kenleigh Louis Quanah   10  
  4th Place Brilee Canada Archer City   8  
  5th Place Aubrey Miller Seymour   6  
  6th Place Ayla Melton Windthorst   4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Ready Writing - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Savannah Sturgeon Seymour   15  
  2nd Place Jacqueline Rangel Seymour   12  
  3rd Place Katelynn Bailey Olney   10  
  4th Place Kait Geer Archer City   8  
  5th Place Reese Warren Seymour   6  
  6th Place Tillee Bardwell Archer City   4  
             

 

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Spelling - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Kenlee Gilbreath Seymour 73 15  
  2nd Place Aubree Miller Seymour 49 12  
  3rd Place Avery Marek Seymour 47 10  
  4th Place Ava Stewart Olney 46/9 8  
  5th Place Brock Belcher Windthorst 46/5 6  
  6th Place Foster Sullivan Olney 42 4  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Seymour   169 8  
             
             
  2nd Place Olney   126 6  
             
             
  3rd Place Windthorst   92 4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Spelling - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Holland Horton Petrolia 87 15  
  2nd Place Jacqueline Rangel Seymour 75 12  
  3rd Place Savannah Sturgeon Seymour 74 10  
  4th Place Sierra Snow Olney 67 8  
  5th Place Catie Bond Olney 66 6  
  6th Place Matilee Macie Garner 56 4  
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Seymour   195 8  
             
             
  2nd Place Olney   146 6  
             
             
  3rd Place Petrolia   145 4  
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Social Studies - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Colby Johnson Olney 72 15  
  2nd Place Ben Baran Olney 63 12  
  3rd Place T Foster Sullivan Olney 34 9  
  3rd Place T Maddox Mayo Archer City 34 9  
  5th Place Heidi Tackett Windthorst 32 6  
  6th Place Colby Veith Windthorst 31 4  
             
             
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   169 8  
             
             
  2nd Place Windthorst   84 6  
             
             
  3rd Place Archer City   66 4  
             
             
             
             
             
             
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Social Studies - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Landon Lenard Petrolia 60 15  
  2nd Place Jarod Gumpert Petrolia 55 12  
  3rd Place Morgan Simmons Olney 54 10  
  4th Place Caden Lane Olney 45 8  
  5th Place Zeb Mayo Windthorst 40 6  
  6th Place Ethan Pettibon Archer City 37 4  
             
             
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Petrolia   147 8  
             
             
  2nd Place Olney   132 6  
             
             
  3rd Place Windthorst   83 4  
             
             
             

 

Junior High UIL Meet  
December 3, 2021  
           
Chess - 7th Grade  
           
           
  Name School Score Points  
1st Place Maddox Mayo Archer City 14/5 15  
2nd Place Brooke Shahan Seymour 13/6 12  
3rd Place Ruben Willden Seymour 12/3 10  
4th Place Evan Sanchez Windthorst 12/1 8  
5th Place Eli Cato Quanah 11/1 6  
6th Place Matthew Strickland Seymour 9/5 4  
           
Team School Name Score Points  
1st Place Seymour   34 8  
           
           
2nd Place Archer City   31 6  
           
           
3rd Place Windthorst   29 4  
           

  Chess - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Avery Parrish Seymour 14/7 15  
  2nd Place Sam Dreyer Seymour 14/4 12  
  3rd Place David Lewis Archer City 14/2 10  
  4th Place Eli Bullock Garner 13/2 8  
  5th Place Seth Kinzie Archer City 12/5 6  
  6th Place Isaac Teague Windthorst 11/4 4  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Seymour   39/14 8  
             
             
  2nd Place Archer City   36/9 6  
             
             
  3rd Place Garner   32/9 4  
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Listening - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Sophie Roach Olney 60 15  
  2nd Place Heidi Tackett Windthorst 59 12  
  3rd Place Blaize DeVries Olney 55 10  
  4th Place Mason Nichols Seymour 50 8  
  5th Place Ayla Ford Quanah 49 6  
  6th Place Tie Foster Sullivan Olney 47 2  
  6th Place Tie Allison Fields Archer City 47 2  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   162 8  
             
             
  2nd Place Seymour   122 6  
             
             
  3rd Place Quanah   104 4  
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Listening - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Tie Shooter Canada Archer City 55 13.5  
  1st Place Tie Autumn Woods Quanah 55 13.5  
  3rd Place Kori Keeter Archer City 53 10  
  4th Place JoJo Acuna Olney 52 8  
  5th Place Tie Samara Murrielta Petrolia 50 4.66  
  5th Place Tie Tarryn Wakefield Garner 50 4.66  
  5th Place Tie Wyatt Damron Garner 50 4.66  
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Art - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st PlaceTie Avery Marek Seymour 60 11.25  
  1st Place Tie Emily Morcom Olney 60 11.25  
  1st Place Tie Darla Castillo Olney 60 11.25  
  1st Place Tie Chloe Chambers Seymour 60 11.25  
  5th Place Braelyn Casteel Olney 59 6  
  6th Place Avery Schroeder Windthorst 58 4  
             
             
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   58.6 8  
             
             
             
             
  2nd Place Windthorst   55.3 6  
             
             
             
             
  3rd Place Archer City   40.25 4  
             
             
             
             
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Art - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Tie Kamdyn Neal Windthorst 59 12.33  
  1st Place Tie Jacqueline Rangel Seymour 59 12.33  
  1st Place Tie Eli Clayton Olney 59 12.33  
  4th Place Tie Maddison Farris Windthorst 58 6  
  4th Place Tie Juan Castillo Olney 58 6  
  4th Place Tie Maci McCarson Olney 58 6  
             
             
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   54.4 8  
             
             
             
             
  2nd Place Windthorst   53.25 6  
             
             
             
             
  3rd Place Seymour   39 4  
             
             
             
             
             

 

             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Number Sense - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Foster Sullivan Olney 126 15  
  2nd Place Sophie Roach Olney 88 12  
  3rd Place Jocelyn Tedrow Archer City 82 10  
  4th Place Emma Pribyla Seymour 74 8  
  5th Place Braelyn Casteel Olney 73 6  
  6th Place Ella Miller Seymour 65 4  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   287 8  
             
             
  2nd Place Seymour   189 6  
             
  3rd Place Archer City   149 4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Number Sense - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Katelynn Bailey Olney 105 15  
  2nd Place Holland Horton Petrolia 87 12  
  3rd Place Jacqueline Rangel Seymour 74 10  
  4th Place Nicholas Gonzales Quanah 65 8  
  5th Place Jeramiah Fobbs Seymour 63 6  
  6th Place Tie Sydney Thompson Quanah 59 2  
  6th Place Tie Cheyanne Burger Olney 59 2  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   220 8  
             
  2nd Place Quanah   171 6  
             
  3rd Place Seymour   140 4  
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Science - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Jackson Zicarelli Windthorst 134 15  
  2nd Place Tie Sophie Roach Olney 96 11  
  2nd PlaceTie Luke Fletcher Archer City 96 11  
  4th Place Foster Sullivan Olney 95 8  
  5th Place Brodie Belz Windthorst 80 6  
  6th Place Avery Schroeder Windthorst 78 4  
             
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Windthorst   292 8  
             
             
  2nd Place Olney   268 6  
             
             
  3rd Place Archer City   195 4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Science - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Wyatt Damron Garner 152 15  
  2nd Place Sawyer Edgington Olney 148 12  
  3rd Place Savannah Sturgeon Seymour 145 10  
  4th Place Eli Clayton Olney 142 8  
  5th Place Cheyanne Burger Olney 138 6  
  6th Place Ethan Pettibon Archer City 134 4  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   428 8  
             
             
  2nd Place Seymour   400 6  
             
             
  3rd Place Garner   374 4  
             

 

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Calculator Applications - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Braelyn Casteel Olney 247 15  
  2nd Place Sophie Roach Olney 238 12  
  3rd Place Darla Castillo Olney 184 10  
  4th Place Matthew Strickland Seymour 163 8  
  5th Place Abby Canada Garner 138 6  
  6th Place Liliana Colchado Windthorst 124 4  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   669 8  
             
             
  2nd Place Seymour   385 6  
             
             
  3rd Place Windthorst   227 4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Calculator Applications - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Jeffry Flores Olney 292 15  
  2nd Place Katelynn Bailey Olney 256 12  
  3rd Place Isaac Raihan Olney 247 10  
  4th Place Khloe Hons Seymour 210 8  
  5th Place Jacqueline Rangel Seymour 197 6  
  6th Place Taylor Remillard Seymour 174 4  
             
             
  Team          
  1st Place Olney   795 8  
             
             
  2nd Place Seymour   581 6  
             
             
  3rd Place Archer City   328 4  
             
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Maps, Graphs & Charts - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Jocelyn Tedrow Archer City 156 15  
  2nd Place Brilee Canada Archer City 153 12  
  3rd Place Braiden Messineo Windthorst 151 10  
  4th Place Maddox Mayo Archer City 129 8  
  5th Place Brock Belcher Windthorst 121 6  
  6th Place T Ross Tidwell Petrolia 119 2  
  6th Place T Alyssa Lands Petrolia 119 2  
             
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Archer City   438 8  
             
             
  2nd Place Windthorst   374 6  
             
             
  3rd Place Petrolia   332 4  
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Maps, Graphs & Charts - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Katelynn Bailey Olney 177 15  
  2nd Place Holland Horton Petrolia 160 12  
  3rd Place David Lewis Archer 157 10  
  4th Place Malory Watson Windthorst 139 8  
  5th Place Caden Lane Olney 137 6  
  6th Place Wyatt Damron Garner 133 4  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   444 8  
             
             
  2nd Place Petrolia   411 6  
             
             
  3rd Place Archer City   394 4  
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Modern Oratory - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Madelyn Tedrow Archer City   15  
  2nd Place Brilee Canada Archer City   12  
  3rd Place Darla Castillo Olney   10  
  4th Place Jocelyn Tedrow Archer City   8  
  5th Place Foster Sullivan Olney   6  
  6th Place Madi Pring Seymour   4  
             
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Modern Oratory - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Gideon Towner Archer City   15  
  2nd Place Chloe Hibbs Archer City   12  
  3rd Place Shianne Bracey Archer City   10  
  4th Place Hunter Anderle Windthorst   8  
  5th Place Sawyer Edgington Olney   6  
  6th Place Mailin Hernandez Quanah   4  
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Mathematics - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Foster Sullivan Olney 103 15  
  2nd Place Sophie Roach Olney 100 12  
  3rd Place Ian Graves Archer City 78 10  
  4th Place Emma Kate Pribyla Seymour 72 8  
  5th Place Kenlee Gilbreath Seymour 62 6  
  6th Place Braelyn Casteel Olney 58 4  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   261 8  
             
             
  2nd Place Seymour   177 6  
             
             
  3rd Place Archer City   123 4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Mathematics - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Katelynn Bailey Olney 121 15  
  2nd Place Nick Gonzalez Quanah 112 12  
  3rd Place Jacqueline Rangel Seymour 111 10  
  4th Place Adrian Gonzalez Olney 100 8  
  5th Place Cheyanne Burger Olney 95 6  
  6th Place Holland Horton Petrolia 88 4  
             
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   316 8  
             
             
  2nd Place Quanah   233 6  
             
             
  3rd Place Seymour   231 4  
             
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Dictionary Skills - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Aubrey Miller Seymour 76 15  
  2nd Place Tie Braelyn Casteel Olney 63 10  
  2nd Place Tie Sophie Roach Olney 63 10  
  2nd Place Tie Kenlee Gilbreath Seymour 63 10  
  3rd Place Foster Sullivan Olney 61 6  
  4th Place Tie Allison Fields Archer City 57 2  
  4th Place Tie Kaylin Long Garner 57 2  
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   187 8  
             
  2nd Place Quanah   151 6  
             
  3rd Place Archer City   145 4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Dictionary Skills - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Katelynn Bailey Olney 92 15  
  2nd Place Savannah Sturgeon Seymour 90 12  
  3rd Place Sawyer Edgington Olney 85 10  
  4th Place Sam Gilmore Archer City 81 8  
  5th Place Atlee Wyrick Windthorst 78 6  
  6th Place Jaxon Stark Windthorst 73 4  
             
  Team School Name Score Points  
  1st Place Olney   241 8  
             
  2nd Place Seymour   222 6  
             
  3rd Place Quanah   161 4  
             
             

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Impromptu Speaking - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Maddox Johnson Olney   15  
  2nd Place Eli Cato Quanah   12  
  3rd Place Trent Howeth Archer City   10  
  4th Place Norah Futch Seymour   8  
  5th Place Jaylee Belcher Windthorst   6  
  6th Place Samantha Garner   4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Impromptu Speaking - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Chloe Hibbs Archer City   15  
  2nd Place Taylor Remillard Seymour   12  
  3rd Place Shianne Bracey Archer City   10  
  4th Place Sawyer Edgington Olney   8  
  5th Place Gideon Towner Archer City   6  
  6th Place Lauren Pham Olney   4  
             
             

 

  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Oral Reading - 7th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Maddox Johnson Olney   15  
  2nd Place Aubree Englishbee Olney   12  
  3rd Place Marlee Lane Olney   10  
  4th Place Jordan Perryman Seymour   8  
  5th Place Emma Pribyla Seymour   6  
  6th Place Kuttar Edwards Archer City   4  
             
             
  Junior High UIL Meet  
  December 3, 2021  
             
  Oral Reading - 8th Grade  
             
             
    Name School Score Points  
  1st Place Katelynn Bailey Olney   15  
  2nd Place Morgan Simmons Olney   12  
  3rd Place Isabelle Parkey Archer City   10  
  4th Place Addi Castilleja Seymour   8  
  5th Place Joe Castles Archer City   6  
  6th Place Allie McGuire Seymour   4